Znajomość maszyny

Codzienna obsługa koparki czy koparko-ładowarki ma znaczący wpływ na bezawaryjność maszyny, tylko pod warunkiem, że jest eksploatowana w prawidłowy sposób. Zazwyczaj konkretnym urządzeniem operuje jedna osoba, jednak zdarzają się sytuację, że operatorowi przyjdzie pracować w maszynie, z którą nie miał wcześniej do czynienia. W takim przypadku ważne jest, aby zapoznać się z instrukcją obsługi. Powinna być ona łatwo dostępna w kabinie, aby można było z niej skorzystać w dowolnym momencie.

Codzienne, podstawowe czynności

Codzienna obsługa to także codzienna kontrola podstawowych parametrów i rzeczy. Przede wszystkim przed rozpoczęciem pracy bardzo ważna jest ocena wizualna. Czy od ostatniego odstawienia maszyny na parking nic się nie zmieniło, czy wszystko wygląda na nienaruszone. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poziomu płynów w zbiornikach, elementów hydrauliki i sworzni. Warto także zwrócić uwagę na wszelkie łączenia, czy nie doszło do pęknięć materiału konstrukcyjnego. Nie da się ukryć, że taka codzienna obsługa, a więc i kontrola maszyny ma duży wpływ na uniknięcie awarii. Szybko wychwycone niewłaściwe parametry mogą zapobiec dużym usterkom.

Szybka reakcja, gdy dzieje się coś niepokojącego

Operator maszyny budowlanej, który operuje ciągle jednym i tym samym urządzeniem nie powinien mieć większego problemu z rozpoznaniem, że zaczyna się dziać coś niepokojącego. Po uruchomieniu maszyny warto odczekać kilka minut, zanim urządzenie ruszy do pracy. Dzięki temu można zwrócić uwagę na to, czy maszyna nie wydaje dziwnych odgłosów, nie dymi się, nie wibruje lub nie drga  w niepokojący sposób. Bagatelizowanie prostych problemów może się kumulować, doprowadzając do poważnej usterki unieruchamiającej maszynę.

Dbaj o czystość

Nie można zapomnieć o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest utrzymanie porządku w kabinie i regularne jej sprzątanie. To nie tylko dbałość o sprzęt, ale także o własne bezpieczeństwo. Należy zabezpieczyć wszystkie luźne elementy np. butelki z olejem stabilnie zamocować, narzędzia schować do skrzynki narzędziowej. Pozwoli to uniknąć wypadku na skutek zablokowania pedału hamulca lub gazu. Niepotrzebne przedmioty i śmieci należy regularnie z kabiny opróżniać.

Ocena stanu maszyny każdego dnia

Po zakończonym dniu pracy należy maszynę umyć i ocenić jej stan. Warto zwrócić uwagę, czy nic nie uległo zniszczeniu, czy konstrukcja nie popękała, czy żadne elementy łączenia nie poluźniły się. Warto także zatankować bak do pełna (szczególnie podczas niskich temperatur), a urządzenie zaparkować na równym terenie, aby odciążyć ogumienie i osprzęt. Pod koniec dnia pracy nie można zapomnieć o zakluczeniu kabiny maszyny. Dobrą praktyką jest także odłączanie masy.

Obsługa codzienna koparki i koparko-ładowarki - podsumowanie

Codzienna obsługa maszyn budowlanych, koparki, koparko-ładowarki ma ogromny wpływ na uniknięcie poważniejszych awarii. Uszkodzona maszyna nie może pracować, a więc generuje niepotrzebne koszty. Do tego dochodzi także cena naprawy. Przed rozpoczęciem pracy i po zakończonym dniu roboczym należy ocenić podstawowy stan techniczny pojazdu. Sprawdzić kontrolki, poziom płynów. Ważne jest reagowanie na każdą, nawet najmniejszą rzecz, która jest odstępstwem od normy. Warto dbać o porządek w kabinie. Wszystkie te czyn

cennikstron.pl